سردخانه لبنیات

اگر شما نیز برای کسب و کار خود در زمینه سردخانه لبنیات نیاز به اطلاعات روز دارید، ما در این مقاله سعی کردیم درباره سردخانه لبنیات، نحوه ساخت، انواع سردخانه لبنیات و قیمت سردخانه لبنیات و … اطلاعات کاملی را ارائه کنیم.

از آنجاییکه جمعیت روز به روز زیادتر می شود برای تامین روزانه مواد غذایی از جمله لبنیات نیاز به احداث سردخانه لبنیات می باشد. به طور کلی از سردخانه های لبنیات برای نگه داری انواع شیر، پنیر، کره، خامه و سایر محصولات لبنی استفاده می شود.

سردخانه های لبنیات باید با کنترل دما، رطوبت نسبی و نور بنا به شرایط استاندارد نگه داری، مکان مناسبی را برای لبنیات فراهم کند. زمان نگه داری لبنیات ها بنا به نوع آن ها متفاوت می باشد.

انواع سردخانه لبنیات

از انواع سردخانه مواد لبنی بر اساس دما، به سردخانه مواد لبنی بالای صفر و سردخانه مواد لبنی زیر صفر می توانیم اشاره کنیم که شامل سردخانه شیر، سردخانه ماست، سردخانه بستنی، سردخانه کره، سردخانه خامه و … می شود.

سردخانه لبنیات بالای صفر

در سردخانه بالای صفر لبنیات معمولا از پنیر، شیر، ماست و … نگه داری می کنند، این سردخانه جهت سرد نگه داشتن مواد است و نیاز به انجماد ندارد.

دمای نگه داری سردخانه مواد لبنی بالای صفر معمولا منفی یک الی مثبت هشت درجه سانتیگراد است.

سردخانه لبنیات زیر صفر

معمولا کره، بستنی و … را در سردخانه مجصولات لبنی زیر صفر نگه داری می کنند.

دمای معمول در سردخانه های مواد لبنی زیرصفر از ۰ تا منفی ۴۰ درجه سانتیگراد است که برای انجماد کاربرد دارد.

ساخت سردخانه لبنیات شیر

سردخانه لبنیات بر اساس نوع گاز مبرد

سردخانه ها بر اساس گاز مبرد در دو دسته سردخانه آمونیاکی یا فریونی ساخته می شوند که بنا به نیازمان می توانیم یکی از این سردخانه ها را انتخاب کنیم.

سردخانه لبنیات فریونی

از سردخانه های فریونی در ساخت سردخانه های کوچک و متوسط استفاده می شود. نگه داری این سردخانه نسبت به سردخانه آمونیاکی آسان تر است و هزینه کمتری را دارد .

سردخانه لبنیات آمونیاکی

استفاده از گاز آمونیاکی برای ساخت سردخانه های بزرگ می باشد زیرا هزینه راه اندازی و نگه داری زیادی دارد.

ابعاد سردخانه لبنیات

سردخانه های لبنیات را با توجه به حجم و ظرفیت به سه دسته سردخانه کوچک، سردخانه متوسط و سردخانه بزرگ می توان تقسیم کرد.

سردخانه لبنیات را به دو نوع پرتابل و ثابت نیز می توان ساخت که از سردخانه های پرتابل می توان به سردخانه های ماشینی لبنیات اشاره کرد.

برای حمل و نقل لبنیات بین شهری یا توزیع در شهر، نیاز به سردخانه های بالای صفر یا زیر صفر متحرک است که معمولا به صورت کانکسی پشت ماشین ها نصب می شود.

از پرکاربردترین آنها به سردخانه آریسان وانت، سردخانه پراید وانت، سردخانه تریلی می توانیم اشاره کنیم.

ساخت سردخانه لبنیات بالای صفر و زیر صفر

ساخت سردخانه لبنیات

برای ساخت سردخانه ها از جمله لبنیات نیاز است مراحل خاصی طی شود که برای آشنایی شما به صورت مختصر این مراحل را توضیح می دهیم.

دریافت مجوزها

قبل احداث سردخانه مواد لبنی حتما باید از مراکز ذیربط مجوز های آن را دریافت کنید

مکان احداث سردخانه لبنیات

سردخانه را نمی توان در هر جایی احداث کرد، برای احداث سردخانه باید آب و هوا، دوری از کارخانجات آلوده، دسترسی به منابع طبیعی مانند آب و برق و گاز، دسترسی به جاده و… را بررسی کنیم.خیلی از سردخانه های لبنیات داخل کارخانجات تولیدی احداث می شوند.

 طراحی سردخانه لبنیات

طراحی سردخانه برای لبنیات بسته به محل احداث، ظرفیت و بار برودتی انجام می گیرد.

حتما طراحی سردخانه های لبنیات بالای صفر یا زیر صفر خود را به شرکت های ساخت سردخانه صنعتی بسپارید تا بهترین طراحی را به شما ارائه کنند.

در طراحی سردخانه  مواد لبنی نحوه چیدمان لبنیات، چیدمان قفسه ها، اولین ورودی اولین خروجی و … بسیار مهم است.

دقت کنید که چیدمان طوری باشد که مواد قرار داده شده امکان ریزش نداشته باشند.

در طراحی سردخانه مواد لبنی، دسترسی آسان به نظافت قفسه ها و دیواره ها و تجهیزات از موارد مهم است.

تجهیزات سردخانه لبنیات

تجهیزات سردخانه لبنیات

در خرید تجهیزات سردخانه یرای لبنیات باید به بار برودتی، نوع سردخانه، آب و هوای منطقه و دیگر موارد توجه کرد.

کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، عایق ها و درب سردخانه از تجهیزات مهم سردخانه ها است که باید در خرید آن ها دقت لازم را داشته باشیم.

کمپرسور سردخانه لبنیات

یکی از مهمترین تجهیزات سردخانه کمپرسور می باشد، در انتخاب کمپرسور سردخانه مواد لبنی به دلیل حساسیت مواد غذایی حتما با افراد متخصص مشورت کنید.

متخصصین ما در ساخت سردخانه های  لبنیات بنا به دما، نوع لبنیات و موارد دیگر همواره بهترین پیشنهادات خرید را به شما می دهند.

از برند های برتر کمپرسور می توانیم به کمپرسور بیتزر Bitzer، کمپرسور رفکامپ RefComp، کمپرسور کوپلند Copeland اشاره کنیم.

این برندها کارایی بهتر و گارانتی معتبری دارند.

کندانسور و اواپراتور سردخانه لبنیات

از برند های خوب ایرانی همچون نیک، آرشه، تبادل کار و … می توانیم برای خرید کندانسور و اواپراتور سردخانه استفاده کنیم.

عایق سردخانه لبنیات

برای بازدهی خوب عایق سردخانه باید نوع عایق را متناسب با دمای سردخانه، آب و هوای که سردخانه در آن احداث شده است، انتخاب کنیم.

درب سردخانه لبنیات

در تجهیزات سردخانه انتخاب درب سردخانه یکی از مهم ترین موارد است زیرا درب سردخانه می تواند در کاهش یا افزایش اتلاف انرژی موثر باشد، بنابراین نیاز است که در خرید درب سردخانه دقت کنیم.

قیمت سردخانه لبنیات

برآورد قیمت سردخانه محصولات لبنی بنا به نوع سردخانه (سردخانه آمونیاکی یا فریونی، سردخانه ثابت یا کانکسی ) نوع مواد لبنیاتی قابل نگه داری (کره، پنیر، شیر، خامه و…) در دمای بالا یا پایین صفر، تجهیزات و برند تجهیزات، متراژ و حجم سردخانه (سردخانه کوچک، سردخانه بزرگ) متفاوت است، پیشنهاد می کنیم برای گرفتن بهترین قیمت سردخانه با کارشناسان ما در سردخانه یار مشورت کنید.

2 نظر روی “سردخانه لبنیات

 1. امینی پاسخ

  سلام ، وقتتون بخیر، سردخانه لبنیاتی برای اصفهان لازم دارید با ظرفیت ۵ تن ، چه تجهیزاتی برای این سردخانه لازم است خریداری شود و هزینه آن به چه صورت می باشد؟

  • Farzane.Azad پاسخ

   سلام ممنون ، سرخانه لبنیات بالای صفر نیاز دارید یا سردخالنه لبنیات پایین صفر ؟ مکان احداث سردخانه در کجاست ؟
   از تجهیزات مهم سردخانه می توانیم به کمپرسورسردخانه لبنیات ، کندانسور، اواپراتور و … اشاره کنیم که هزینه آن بسته به برند و توان تجهیزات محاسبه می شود، پینشهاد می کنم که با همکاران من در سردخانه یار تماس بگیرید تا همکاران من شما را به صورت کامل مشاوره کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *