کندانسور سردخانه

کندانسور سردخانه در تجهیزات سردخانه از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا عملکرد صحیح آن به دمای مناسب در داخل سردخانه و حفظ کیفیت محصولات برای نگهداری طولانی مدت کمک می‌کند. همچنین، کندانسور سردخانه می‌تواند به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار در مصرف انرژی سردخانه نیز محسوب شود.

کندانسور سردخانه چیست ؟

کندانسور سردخانه دستگاهی در سیستم تبرید است که وظیفه تبدیل گاز مبرد به حالت مایع را بر عهده دارد. با حذف گرما از مبرد و اجازه دادن به متراکم شدن آن به شکل مایع، نقش مهمی در فرآیند خنک‌سازی دارد. کندانسور معمولاً بعد از کمپرسور در چرخه تبرید قرار می گیرد و به حفظ دمای مناسب در داخل محیط سردخانه کمک می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کمپرسور های سردخانه به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه کمپرسور بیتزر مراجعه نمایید.

انواع کندانسور سردخانه

کندانسور سردخانه در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شود که هر کدام از این کندانسور ها با توجه نیاز و شرایط اقلیمی محل احداث سردخانه انتخاب می شوند. در ادامه به بررسی مدل های مختلف کندانسور سردخانه می پردازیم:

۱. کندانسور هوایی

در این نوع کندانسور، گاز مبرد سیکل تبرید سردخانه با استفاده از هوا خنک می‌شود. این نوع کندانسور برای سردخانه‌های کوچک و متوسط مناسب است و می توان در ساخت سردخانه بالای صفر و زیر صفر از آن استفاده نمود.

 • مزایا: سادگی و قابلیت نصب آسان، هزینه کمتر نصب و نگهداری.
 • معایب: وابستگی به شرایط آب و هوایی، نیاز به فضای باز برای تهویه مناسب.

ساختار کندانسور هوایی شامل لوله‌های مارپیچی بوده که در داخل آنها گاز مبرد عبور می‌کند. این لوله‌ها به صورت یک شبکه گسترده در اطراف یک فن قرار دارند.

کندانسور سردخانه

وظیفه فن در کندانسور هوایی، تامین هوای تازه و خنک برای دفع حرارت گاز مبرد است. هوای گرم از طریق فن از بین لوله‌ها عبور می‌کند و حرارت موجود در گاز مبرد به هوا منتقل می‌شود. در این فرآیند، مبرد از حالت گازی به حالت مایع تبدیل می‌شود و حرارت آن به هوا منتقل می‌شود.

۲. کندانسور آبی

در این نوع کندانسور، مبرد با استفاده از آب خنک می‌شود. این نوع کندانسور برای سردخانه‌های بزرگ مناسب است و می توان در ساخت سردخانه زیر صفر و بالای صفر از آن استفاده نمود.

 • مزایا: عملکرد بهتر در شرایط آب و هوایی گرم، انتقال حرارت بهتر و کاهش مصرف انرژی.
 • معایب: نیاز به سیستم خنک کننده آب، هزینه بالای نصب و نگهداری.

ساختار کندانسور آبی شامل لوله‌های مارپیچی بوده که در داخل آنها مایع مبرد عبور می‌کند. این لوله‌ها به صورت یک شبکه گسترده در داخل یک مخزن آب قرار دارند.

کندانسور آبی سردخانه

وظیفه مخزن آب در کندانسور آبی، تامین آب تازه و خنک برای جذب حرارت مایع مبرد است. مبرد داغ از طریق لوله‌ها عبور می‌کند و حرارت موجود در مایع مبرد به آب منتقل می‌شود. در این فرآیند، مایع مبرد از حالت گازی به حالت مایع تبدیل می‌شود و حرارت آن به آب منتقل می‌شود.

کندانسور آبی به دلیل ساختار ساده و هزینه کمتر نسبت به سایر انواع کندانسورها، بسیار رایج است. از آنجا که این نوع کندانسور به آب نیاز دارد، باید در مکان‌هایی که دسترسی به آب تازه و خنک دارند نصب شود.

۳. کندانسور تبخیری

در این نوع کندانسور، از آب و هوا به صورت همزمان برای خنک نمودن گاز مبرد استفاده می شود. این نوع کندانسور برای سردخانه‌های بزرگ و صنعتی مناسب است.

 • مزایا : عملکرد بهتر در شرایط آب و هوایی گرم، کارایی بالاتر و صرفه‌جویی در مصرف انرژی.
 • معایب : هزینه بالای نصب و نگهداری، پیچیدگی بیشتر در عملکرد.

کندانسور تبخیری نوعی کندانسور است که در سیستم های تبرید استفاده می شود که از تبخیر آب برای خنک کردن مبرد استفاده می کند. ساختار یک کندانسور تبخیری معمولاً از یک سری لوله های مارپیچ تشکیل شده است که مبرد از طریق آنها جریان می یابد. این لوله ها توسط شبکه ای از نازل های آب احاطه شده اند.

کندانسور تبخیری سردخانه

مبرد در حالت گازی داغ وارد لوله های مارپیچ می شود و آب توسط نازل ها بر روی این لوله ها اسپری می شود و از سمت دیگر جریان هوا توسط فن از پایین کندانسور به سمت بالا هدایت می شود که سبب افزایش سرعت تبخیر آب و جذب سریع حرارت مبرد درون لوله می شود. با عبور مبرد از لوله ها، گرمای آن از طریق فرآیندی به نام تبادل حرارتی به آب منتقل می شود. این امر باعث می شود که مبرد از حالت گازی به حالت مایع متراکم شود و انرژی گرمایی خود را به آب آزاد کند.

آب مورد استفاده در تراکم تبخیری نقش حیاتی در فرآیند خنک سازی دارد. برای جذب موثر گرمای مبرد باید آب خنک باشد. آب خنک به طور مداوم به لوله های آب می رسد و اطمینان حاصل می کند که همیشه منبع تازه برای فرآیند تبخیر گرما در دسترس است.

این کندانسور ها نیاز به دسترسی به یک منبع آب خنک دارند، که آنها را برای نصب در مناطقی که چنین آبی به راحتی در دسترس است مناسب می کند. علاوه بر این، کندانسورهای تبخیری در مقایسه با سایر انواع کندانسور فضای بیشتری را اشغال می کنند، زیرا برای خنک کردن موثر به سطح کافی نیاز دارند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه محصول کندانسور و استعلام قیمت آن به صفحه کندانسور نیک مراجعه نمایید.

انتخاب کندانسور سردخانه

شرایط آب و هوایی مناسب برای هر کدام از مدل‌های کندانسور سردخانه به شرح زیر است:

۱. کندانسور هوایی: مناطق با شرایط آب و هوایی معتدل و خنک، با رطوبت نسبی بالا و پایین.

۲. کندانسور آبی: مناطق با شرایط آب و هوایی گرم و خشک، با رطوبت نسبی پایین.

۳. کندانسور تبخیری: مناطق با شرایط آب و هوایی گرم و خشک، با رطوبت نسبی پایین.

در نهایت، هر کدام از مدل‌های کندانسور سردخانه دارای مزایا و معایب خود هستند. انتخاب مدل مناسب باید با توجه به نیازها و شرایط خاص سردخانه صورت گیرد.

قیمت کندانسور سردخانه

قیمت کندانسور سردخانه به عوامل زیر بستگی دارد:

۱. ظرفیت: ظرفیت کندانسور سردخانه، یعنی میزان توانایی این دستگاه در میزان دفع حرارت مبرد می باشد و برای سیستم های تبریدی که نیاز به بار برودتی بالایی دارند باید از کندانسور با ظرفیت بالا استفاده شود. کندانسورهای با ظرفیت بالاتر معمولاً گرانتر هستند و باعث افزایش هزینه ساخت سردخانه می شود.

قیمت کندانسور سردخانه

۲. جنس و ساختار: جنس و ساختار کندانسور نیز بر قیمت آن تأثیر می گذارد. مواد با کیفیت و ساختار مقاوم تر معمولاً گرانتر هستند.

۳. نوع و روش خنک‌کاری: نوع و روش خنک‌کاری کندانسور نیز بر قیمت آن تأثیر دارد. همانطور که توضیح دادیم کندانسور های در ۳ مدل مختلف طراحی و تولید می شوند که قیمت هر کدام با دیگری متفاوت می باشد.

۴. نوع سردخانه: نوع سردخانه که کندانسور برای آن طراحی شده است نیز بر قیمت آن تأثیر دارد. سردخانه های بزرگتر و پیچیده تر معمولاً نیاز به کندانسورهای گرانتر دارند.
برای خرید کندانسور و استعلام بهترین قیمت کندانسور سردخانه به شما پیشنهاد می کنم که به صفحه قیمت کندانسور مراجعه نمایید.

 

 

2 نظر روی “کندانسور سردخانه

 1. شهبازی

  سلام قیمت کندانسور سردخانه بالای صفر چند است؟

  • Farzane.Azad

   سلام ، قیمت کندانسور سردخانه بالای صفر بستگی به بار برودتی، توان کندانسور، برند آن و دیگر موارد دارد. پیشنهاد میکنیم با همکاران ما در سردخانه یار تماس بگیرید تا قیمت روز کندانسور سردخانه را به شما اعلام کنند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.