سردخانه میوه

سردخانه میوه و سبزیجات، نوعی سردخانه است که برای نگهداری میوه، سبزیجات و دیگر محصولات کشاورزی در دمای پایین طراحی شده است. هدف از سردخانه میوه حفظ کیفیت و افزایش عمر ماندگاری محصولات کشاورزی است تا بتوان آنها را برای مصرف در بازارهای مختلف به صورت تازه و با کیفیت ارائه داد.

در طول فصل برداشت، محصولات کشاورزی به سردخانه منتقل می شوند و در آنجا تا زمانی که برای فروش به بازارهای مختلف آماده شوند، نگهداری می شوند.

سردخانه میوه در کنار کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، می تواند به عنوان یک ابزار مهم برای کنترل قیمت بازار و تأمین مستقیم نیازهای مصرف کنندگان در طی ماه ها و فصل ها که محصولات کشاورزی موجود نیست، نیز مفید باشد.

ساخت سردخانه میوه

ساخت سردخانه میوه یا هر سردخانه دیگری، نیاز به توجه و بررسی بسیاری از عوامل دارد. این عوامل شامل میزان و نوع محصولات، مقدار تقاضا و فراهمی منابع مالی، انتخاب مکان و امکانات لازم مانند برق، آب و خدمات حمل و نقل هستند. در کل، ساخت سردخانه میوه شامل مراحل زیر است :

بررسی نیازها و برنامه ریزی

در این مرحله، نیازهای مالی، تقاضای بازار، نوع محصولات و دمای مورد نیاز برای نگهداری محصولات بررسی می شود. در این مرحله، برنامه ریزی برای ایجاد سردخانه شامل تعیین مکان، طراحی ساختمان و تجهیزات لازم مشخص می شود.

ساخت سردخانه میوه

 

طراحی و ساخت ساختمان

در این مرحله، طراحی ساختمان سردخانه، با توجه به نیازهای مورد نظر، انجام می شود. ساختمان شامل دیوار، سقف و کف باید به صورت عایق و محکم ساخته شود. همچنین در این مرحله، نصب تجهیزات مانند سیستم های برودتی، تهویه مطبوع و سیستم های کنترل دما و رطوبت نیز انجام می شود.

نصب تجهیزات لازم 

در این مرحله، تجهیزات لازم برای کارکرد سردخانه شامل سیستم های خنک کننده، سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های کنترل دما و رطوبت و تجهیزات انتقال محصولات نصب می شود.

تست و آزمایش سیستم 

پس از نصب تجهیزات، سیستم های سردخانه تست و آزمایش می شوند تا اطمینان حاصل شود که همه چیز به درستی کار می کند و دمای محصولات در محدوده مطلوبی قرار دارد.

راه اندازی

پس از تست و آزمایش سیستم ها، سردخانه آماده بهره برداری می شود. در این مرحله، محصولات کشاورزی به داخل سردخانه منتقل می شوند و در دمای مناسب نگهداری می شوند.

در کل، ساخت سردخانه میوه، به دلیل پیچیدگی و تخصصی بودن آن، نیاز به توجه و دقت بسیاری دارد. برای ساخت سردخانه میوه بهتر است با متخصصان این کار که با توجه به نیازهای خاص شما، به شما مشاوره می دهند و در انتخاب مکان، طراحی ساختمان، انتخاب تجهیزات و راه اندازی سردخانه به شما کمک کند همکاری نمایید.

تجهیزات سردخانه میوه

سیستم تبرید در سردخانه میوه شامل چندین قطعه و تجهیزات است که هر کدام برای کنترل دما و رطوبت در داخل سردخانه و نگهداری محصولات کشاورزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. در ادامه به معرفی و توضیح کاربرد تجهیزات و قطعات مورد استفاده در سیستم تبرید سردخانه میوه می پردازیم:

 1. کمپرسور : کمپرسور سردخانه در سیستم تبرید برای فشرده سازی گازهای مبرد و ایجاد فشار در آنها استفاده می شود. کمپرسور سردخانه باعث پمپاژ گاز مبرد به سیستم تبرید و ایجاد شرایط مناسب برای انتقال حرارت از داخل سردخانه به خارج می شود.
 2. کندانسور : کندانسور برای تبدیل گاز خنک کننده به حالت مایع استفاده می شود. در این قطعه، گاز خنک کننده به صورت چرخشی در لوله های کندانسور جریان داده می شود و با تماس با دیواره های سرد، حرارت آن به خارج منتقل می شود و گاز خنک کننده به حالت مایع تبدیل می شود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کندانسور ها به صفحه کندانسور نیک مراجعه نمایید.
 3. اواپراتور : مبدل حرارتی برای انتقال گرما از داخل سردخانه به مبرد استفاده می شود. در این قطعه، گاز مبرد به صورت چرخشی در لوله های اواپراتور جریان داده می شود و با تماس با دیواره ها، حرارت محیط را جذب می کند و دمای سردخانه کاهش می یابد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اواپراتور ها به صفحه اواپراتور نیک مراجعه نمایید.
 4. ترموستات : این قطعه برای کنترل دمای داخل سردخانه استفاده می شود. در صورتی که دمای داخل سردخانه بیشتر از حداکثر مقدار تعیین شده توسط ترموستاتیک شود، کمپرسور فعال شده و گاز خنک کننده به سیستم تزریق می شود تا دمای داخل سردخانه کاهش یابد.
 5. فن‌های خنک کننده : فن‌های خنک کننده برای جریان دادن هوا در داخل سردخانه استفاده می شود. این قطعه برای تهویه داخل سردخانه و توزیع همگن دما در سردخانه بسیار مهم است.
 6. لوله های مبرد : لوله های مبرد برای جریان دادن گاز خنک کننده به سردخانها و انتقال حرارت از داخل سردخانه به خارج استفاده می شوند. این لوله ها معمولاً از جنس موادی مانند مس یا آلومینیوم ساخته شده اند و به وسیله سیستم های انتقال حرارت به کندانسور و مبدل حرارتی متصل می شوند.
 7. سیستم های کنترل دما و رطوبت : سیستم های کنترل دما و رطوبت برای کنترل دما و رطوبت داخل سردخانه استفاده می شوند. این سیستم ها شامل سنسورهای دما و رطوبت، کنترلرهای دما و رطوبت و سیستم های اعلام و اطفاء حریق هستند.

 

لوازم سردخانه میوه

در کل، سیستم تبرید سردخانه میوه شامل قطعه های مختلفی است که هر کدام برای یک کار خاص طراحی شده اند. استفاده از قطعات و تجهیزات با کیفیت در سیستم تبرید سردخانه میوه بسیار مهم است تا دمای داخل سردخانه به درستی کنترل شود و محصولات کشاورزی در شرایط مناسب نگهداری شوند.

ویژگی های سردخانه میوه

یک سردخانه میوه خوب برای نگهداری محصولات با کیفیت بالا باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 1. سیستم تبرید قوی: سردخانه باید دارای یک سیستم تبرید قوی باشد تا بتواند دمای داخل سردخانه را به درستی کنترل کند و محصولات را در دمای مناسب نگهداری کند. همچنین، سیستم تبرید باید دارای قطعات با کیفیت باشد تا به دلیل خرابی قطعات، تاثیرات منفی بر روی محصولات کشاورزی کمتر شود.
 2. عایق بندی مناسب: سردخانه باید دارای عایق بندی مناسب باشد تا از افت دما و اختلافات دمایی خارجی تاثیر بر روی دمای داخلی سردخانه کمتر شود. همچنین، عایق بندی مناسب می‌تواند مصرف انرژی را نیز کاهش دهد.
 3. سیستم کنترل دما و رطوبت: سردخانه باید دارای سیستم کنترل دما و رطوبت باشد تا دما و رطوبت داخلی سردخانه به درستی کنترل شود و از تاثیرات منفی بر روی محصولات کشاورزی کاهش یابد.
 4. استفاده از مواد با کیفیت: سردخانه مواد غذایی باید از تجهیزات با کیفیت و استاندارد بالا ساخته شده باشد تا عمر طولانی داشته باشد و نیاز به تعمیرات و تعویض قطعات کمتر شود.
 5. خدمات پس از فروش: شرکت سازنده سردخانه مواد غذایی یا میوه باید خدمات پس از فروش مناسبی را ارائه دهد تا در صورت بروز مشکلات، به سرعت برطرف شوند تا محصولات دچار فساد و خرابی نشوند و عملکرد سردخانه به بهترین نحو ادامه یابد.

انواع سردخانه میوه

سردخانه های میوه را می توان بر اساس معیار های مختلفی دسته بندی نمود. اما به صورت کلی می توان گفت که سردخانه های میوه به دو صورت معمولی و کنترل اتمسفر طراحی و اجرا می شوند. که در سردخانه های معمولی دما، رطوبت، نور کنترل می شود اما در ساخت سردخانه میوه کنترل اتمسفر گاز های موجود در هوا نیز کنترل می شوند.

 

هزینه ساخت سردخانه میوه

در برخی مواقع برای نگهداری میوه های فرآوری شده از سردخانه زیر صفر استفاده می نمایند و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه این نوع سردخانه ها به صفحه سردخانه زیر صفر مراجعه نمایید.

سردخانه میوه کنترل اتمسفر

سردخانه میوه کنترل اتمسفر (CA) یک نوع سردخانه تخصصی است که برای نگهداری میوه‌ها و سبزیجات در شرایط کنترل شده از نظر دما، رطوبت و ترکیب گازهای هوا در داخل سردخانه استفاده می‌شود. در این نوع سردخانه، محصولات در یک محیط کنترل شده با ترکیب گازهای هوا به صورت دقیق و بهینه نگهداری می‌شوند.

در سردخانه میوه کنترل اتمسفر، دما و رطوبت داخلی سردخانه به صورت دقیق کنترل می‌شود و در عین حال، میزان اکسیژن، کربن دی‌اکسید و رطوبت هوا نیز تنظیم می‌شود. این کنترل شدید بر روی ترکیب گازهای هوا در داخل سردخانه، می‌تواند باعث افزایش عمر مفید محصولات کشاورزی شود و علاوه بر این، باعث کاهش اتلاف و ضایعات در محصولات نیز می‌شود.

برای ساخت سردخانه میوه کنترل اتمسفر، به تجهیزات پیشرفته ای نیاز است که بتوانند دما، رطوبت و ترکیب گازهای هوا را به صورت دقیق کنترل کنند. همچنین، در ساخت آن باید از مواد با کیفیت و مقاوم استفاده شود تا طول عمر آن بالا باشد.

سردخانه میوه کنترل اتمسفر برای نگهداری محصولاتی مانند سیب، گلابی، هلو، خرما، انگور، توت فرنگی، گوجه‌فرنگی و سبزیجات استفاده می‌شود. این نوع سردخانه به عنوان یک روش پیشرفته و کارآمد در نگهداری محصولات کشاورزی شناخته شده است و در صنعت کشاورزی و تولید محصولات غذایی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت سردخانه میوه

هزینه ساخت سردخانه میوه به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله اندازه سردخانه، نوع سیستم خنک کننده، نوع سیستم کنترل دما و رطوبت، نوع سیستم تهویه هوا، نوع سازه و مواد سازنده و همچنین نرخ کار و موقعیت جغرافیایی ساختمان.

قیمت سردخانه میوه

هزینه ساخت سردخانه میوه به دلیل تفاوت در نیازهای مختلف، بین کشورها و مناطق مختلف نیز متفاوت است. به علاوه، هزینه های اجرایی و تجهیزات مورد نیاز برای انجام کار، بسته به شرایط بازار، قابل تغییر است.

به طور کلی، ساخت یک سردخانه میوه می‌تواند در بلند مدت سودآوری بسیار خوبی داشته باشد، اما باید به دقت مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد، زیرا هزینه ساخت آن بالاست و به دلیل نیاز به تجهیزات پیشرفته و نگهداری و تعمیرات دوره‌ای، هزینه‌های مربوط به سردخانه میوه نسبتاً بالاست.

 

3 نظر روی “سردخانه میوه

 1. علی ستاری نویسنده نوشته

  سلام
  من یه سردخانه میوه برای نگهداری مرکبات لازم دارم. هر سال حدود ۱۰۰۰۰ تن میوه تولید می کنم و باید برای ۶ ماه آنها را نگهداری کنم. آیا احداث سردخانه میوه برای من توجیه اقتصادی دارد ؟

 2. محسنی

  سلام ، یک سردخانه میوه در افغانستان می خواهیم راه اندازی کنیم ، شرایط ساخت سردخانه میوه در افغانستان به چه صورت است؟

  • Farzane.Azad

   سلام، برای ساخت سردخانه میوه در افغانستان ابتدا باید زمین احداث سردخانه میوه، نوع سردخانه و ظرفیت سردخانه را مشخص کنید تا بوسیله آن طراحی سردخانه برای شما انجام گیرد و هزینه ها اعلام گردد.
   می توانید جهت اطلاع از روند کاری با همکاران ما در سردخانه یار تماس بگیرید تا به صورت کامل و رایگان مشاوره شوید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.